Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Privatizacija Elektroprivrede Srbije – da ili ne?

Komentari (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 26 decembar 2008 02:45
Nenad
Lep i pregledan tekst, ali bih imao jednu primedbu vezano sa poređenje ove dve vrste kapitalizma. Naime u Japanu i Nemačkoj je moguća ovakva vrsta kapitalizma zbog mentaliteta ovih naroda. Kod nas takva vrsta kapitalizma ne može biti sprovedena u praksi. Jednostavno mentalitet našeg naroda je takav da kapitalizam japanskog tipa ne radi kod nas u praksi.
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 28 decembar 2008 03:32
Mutagen
Veliki sistemi, koji jesu zaista od državnog ili ti nacionalnog značaja, uvek su bili predmet manipulacija. U naslovu se postavlja pitanje da ili ne, a od prve rečenice se vidi da je odgovor autora ne. Razlozi koje autor navodi su ekonomski, socijalni, politički i moralni. Pa da krenemo redom...
Prvi i praktično jedini ekonomski razlog za privatizaciju JP EPS se ogleda u činjenici da ovaj sistem stvara ogromne gubitke (videti godišnje izveštaje samog EPS-a na njihovom sajtu). Usput, pomenute su Železnice Srbije koje su rekorder po gubitcima. Ovu situaciju mi kao država nismo u stanju da promenimo - nemamo novaca ni za obnavljanje postojećih kapaciteta (ovo je finansirano iz "donacija" i kreditima), a kamo li za izgradnju novih rudnika i TE.
Socijalni razlog, odnosno cena struje, kako je napisano u tekstu i nije nikakav razlog. Svaku cenu, pa i cenu struje određuju troškovi, osim u uslovim dogovorne ekonomije.
Politički razlog - Potpisujem. Na sličan način sam i započeo ovaj komentar, samo što ja kao pravi politički razlog ZA privatizaciju prepoznajem upravo smanjenje uticaja politike na sistem koji takav uticaj ne trpi.
Moralni razlog - hm... U svim ovim pričama oko EPS-a, NIS-a, Bora i dr. nedostaje vremenska perspektiva. Gde će biti EPS za 5 ili 10 godina. Koliko će novih TE biti izgrađeno ako ostane državni ili ako se privatizuje? Za koliko godina imamo resurse uglja? Da li ćemo pored ozbiljne zavisnosti od uvoza nafte i gasa za 10 godina zavisiti i od uvoza struje? Od koga ćemo uvoziti struju za 10 godina? Od američkih elektrana na Kosovu ili od Hamovića iz Bosne?
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 29 decembar 2008 01:40
au mile
Teza da EPS treba privatizovati zato što stvara gubitke je čista demagogija. EPS stvara gubitke zato što je cena električne energije najniža u regionu i zato što je distributivna razlika za protekle dve godine mnogo manja nego prethodnih godina kada je EPS bio jedno od najuspešnijih peduzeća u Srbiji. Niko ne spominje koliki bi rast cena nastupio posle privatizacije EPS-a i šta bi to značilo za razvoj privrede i Srbije uopšte. Novi gazda bi tražio samo profit i njega ne bi interesovala razvojna strategija Srbije uopšte, izgradnja novih skupih kapaciteta sa rokom povraćaja od 20 godina itd. Bezumno privatizovanje svega i svačega u Srbiji je dovelodo toga da industrija u Srbiji gotovo više i ne postoji, upravo suprotno od onoga što je navodno bio cilj privatizacije.Privatizacija EPS-a bi svakako bila najbezumniji čin, koji bi se sproveo samo zato da bi jedan čovek ispunio olako dato obećanje o hiljadu evra po glavi svakog zaposlenog građana Srbije.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner